Sunday, March 14, 2010

Consumer math questions, 10 point for first best answer.

Consumer math questions, 10 point for first best answer.?
I'm homeschooled so I cant just ask a teacher, please help. 1. Find the number of meals. $375 budgeted per year at $5.50 per meal. 2. Find the number of different meals consisting of one food from each food group that can be made from 2 kinds of protein, 3 milk products, 5 kinds of bread and grain, and 7 kinds o fruits and vegetables. 3. Milk is available in 1 quart, 1/2 gallon or 1 gallon containers. If 1 quart costs $0.39, 1/2 gallon costs $0.77, and 1 gallon costs $1.52, which is the best buy? 4. Jeffrey is driving from St. Paul to Milwaukee. He estimates the distance to be 330 miles. If he averages 50 miles per hour, how long will the trip take him? 5. Cory's flight leaves LA at 9:15 am and arrives in Salt Lake City at 11:56 am. He leaves Salt Lake citty at 12:41 pm for New York. He arrives in New York at 6:47 pm, He has three time zone changes. Find the time he spends flying. 6. Helen earned 23,500 annually; 6.5% of her gross pay was withheld for state and local taxes. How much were her taxes? 7. Average daily balance is $300.60 and monthly rate is 1.75%. What is the finance charge for the month?
Homework Help - 1 Answers
Random Answers, Critics, Comments, Opinions :
1 :
1) $375/5.50 = 68.12 = 68 meals (your not going to give .12 of a meal) 2) 2*3*5*7 = 210 3) 4 quarts in a gallon... so .39*4 = $1.56, .77*2= $1.54, or $1.52. So the gallon. 4) 330/50 = 6.60 hours 5) 6) 23,500 * .065 = 1,527.50 7)

Search News